Odległość od źródeł zaopatrzenia w paliwo i inne środki produkcji
Obciążenie kosztami produkcji jednostki wyprodukowanych warzyw czy kwiatów będzie tym wyższe, im dalej obiekt szklarniowy położony będzie od źródeł zaopatrzenia w podstawowe materiały, do produkcji, a przede wszystkim w paliwo, .
Na każdy 1 m2 szklarni trzeba przywieźć rocznie 160—200 kg paliw stałych w zależności od uprawianych roślin, wartości kalorycznej paliw i rejonu kraju. W przypadku paliw płynnych ilości te są prawie o połowę niższe.
Trzeba tu uwzględniać nie tylko bezwzględne obciążenia produkcji kosztami transportu, lecz również tzw. społeczny koszt tego transportu, ponieważ na większość materiałów używanych do produkcji ustalane są jednakowe, ceny zbytu niezależnie od tego, gdzie znajduje się punkt zaopatrzenia (np. ceny na nawozy mineralne, środki ochrony roślin, a nawet paliwo), podczas gdy rzeczywiste koszty transportu zależą od odległości źródła zaopatrzenia,
Komunikacja. Czynnikiem wpływającym na koszty eksploatacji obiektu szklarniowego jest także odległość od bocznicy kolejowej oraz od kołowych dróg komunikacyjnych.